Serwis Przedsiębiorczych

 
 
 
 
Strona główna > Aktualności > Czy warto zatrudnić biuro rachunkowe?

Dodano 2021-10-22 (komentarzy 0)

Czy warto zatrudnić biuro rachunkowe?

Wróć do listy artykułów
Czy warto zatrudnić biuro rachunkowe?

Aby skupić się na prowadzeniu biznesu warto te sprawy powierzyć  doświadczonej księgowej lub oddać pod pieczę biura rachunkowego.

 

Decydując się na usługi księgowe biura rachunkowego lub samodzielnej księgowej, nasz biznes złapie drugi oddech, ponieważ nasz czas będziemy mogli przeznaczyć na pozyskiwanie nowych klientów, dbanie o Marketing, czy wprowadzanie nowego produktu na rynek, zamiast spędzać go nad fakturami.

 

Koszt usług księgowych nie jest wcale wygórowany, a zależny jest od ilości faktur jakie wystawiamy, ilości pracowników, czy transakcji jakie przeprowadzamy. Oczywiście biuro rachunkowe inaczej wyceni usługi księgowe dla małej, kilku osobowej firmy, która świadczy wyłącznie usługi na terenie Polski, a inną kwotę zażyczy sobie za obsługę firmy międzynarodowej, która przy swoich rozliczeniach podatkowych musi uwzględnić także prawo podatkowe innych krajów.

 

Bez względu na koszt księgowa w firmie to prawdziwy skarb, głównie ze względu bardzo skomplikowane polskie prawo podatkowe, które z roku na rok zyskuje nowe interpretacje, a także fakt że coraz więcej firm w naszym kraju korzysta z dofinansowania z programów unijnych, których rozliczanie rządzi się odrębnymi przepisami.

 

Biuro rachunkowe lub księgowa są niezastąpienie nie tylko w przypadku bieżących rozliczeń podatkowych, czy dotacji unijnych ale także w przypadku ewentualnych kontroli z Urzędu Skarbowego. W momencie kiedy powierzymy im piecze nad dokumentami podatkowymi firmy, to oni odpowiadają przed organem kontrolnym jaki jest fiskus. Biuro rachunkowe w przypadku kontroli będzie zobowiązane dostarczyć stosowne dokumenty lub złożyć korekty zeznań podatkowych, a my możemy skupić się na bieżącej działalności firmy.

 

Zatrudniając księgową lub biuro rachunkowe nie musimy się martwić także o sprawy związane ze składkami odprowadzanymi do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Również w tej sprawie księgowa zadba o ich terminowe wpłacanie, a także ustali ich odpowiednią wysokość dla wszystkich pracowników jakich zatrudnia firma. Wbrew pozorom nie jest to takie banalne zadanie, ponieważ również w tej sprawie następują liczne zmiany legislacyjne, które dla zwykłego laika mogą wydawać się bardzo skomplikowane, a dla biura rachunkowego, czy księgowej będą w pełni zrozumiałem.

 

Inną zaletą korzystania z usług księgowych jest fakt że w przypadku niejasności prawa podatkowego możemy skorzystać z darmowych porad biura rachunkowego, czy księgowej z którymi nawiążemy współpracę. W wielu przypadkach rady te mogą być nieocenione, ponieważ pozwolą uniknąć wysokich, kar.

 

Jak widać zyski z nawiązania współpracy z biurem rachunkowym, czy księgową przewyższają koszta z tym związane, dlatego warto podpytać znajomych prowadzących działalność gospodarczą o dane kontaktowego dla sprawdzonego i solidnego biura rachunkowego, czy księgowej, której powierzymy finanse naszej firmy.

 

Autor : Maciej Kowalski

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

  Schowek (0)