Serwis Dla Przedsiębiorczych

 
 
 
 
Strona główna > Aktualności > Jak prowadzić księgowość w spółkach?

Dodano 2020-03-22 (komentarzy 0)

Jak prowadzić księgowość w spółkach?

Wróć do listy artykułów
Jak prowadzić księgowość w spółkach?

Księgowość w przedsiębiorstwie jest odzwierciedleniem faktycznego stanu finansowego firmy, dlatego bardzo ważne jest, by była prowadzona w sposób profesjonalny i rzetelny. Wszyscy przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą są zobowiązani do jej prowadzenia. Księgowość można uznać za jeden z najważniejszych działów w każdej firmie.

 

Księgowość w firmie może być prowadzona osobiście przez przedsiębiorcę, jednak może on także zatrudnić wykwalifikowaną osobę, która będzie zajmowała się obsługą księgową lub skorzystać z usług biura rachunkowego. Każda z tych opcji posiada wady i zalety, więc decyzja zależy tylko i wyłącznie od przedsiębiorcy.

 

Niejedna osoba zastanawia się nad tym, jak prowadzić księgowość w spółkach? Otóż rodzaj księgowości zależy od formy prawnej przedsiębiorstwa. Istnieją spółki, które ustawowo zobowiązane są do prowadzenia pełnej księgowości.

 

Pierwszym z rodzajów księgowości, o którym będzie mowa jest uproszczona księgowość. Rozliczając się na jej podstawie można wybrać kartę podatkową, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub podatkową księgę przychodów i rozchodów. Księgowość uproszczona może być prowadzona przez osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, u których przychody netto ze sprzedaży za poprzedni rok obrotowy nie przekraczają określonej w przepisach kwoty.

 

Uproszczona księgowość zobowiązuje do prowadzenia:

 

  • księgi przychodów i rozchodów w przypadku opodatkowania według skali podatkowej lub podatkiem liniowym,
  • ewidencji przychodów w przypadku opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
  • w niektórych przypadkach przedsiębiorca musi prowadzić ewidencję środków trwałych, ewidencję wyposażenia, rejestry VAT, ewidencję przebiegu pojazdu.

 

Pełna księgowość prowadzona jest w formie ksiąg rachunkowych. Jest to rozbudowany i skomplikowany system ewidencji wszystkich operacji gospodarczych mających miejsce w przedsiębiorstwie. Pełną księgowość prowadzić mogą jedynie osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje np. księgowi lub doradcy podatkowi.

 

Spółkami, które obowiązkowo muszą rozliczać się na zasadach pełnej księgowości są spółki kapitałowe - spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka akcyjna, a także spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna. Często zdarza się, że małe przedsiębiorstwa zmuszone są do prowadzenia ksiąg rachunkowych, gdyż przekraczają limit przychodów w danym roku obrotowym.

 

Prowadzenie zarówno pełnej, jak i uproszczonej księgowości posiada wady i zalety. Uproszczona księgowość jest łatwa i znacznie tańsza w prowadzeniu niż księgi rachunkowe. Przedsiębiorca samodzielnie prowadzić ewidencję, jednak ponosi pełną odpowiedzialność prawną za popełnione w niej błędy. Pełna księgowość jest skomplikowana, ale dzięki niej przedsiębiorca może przeprowadzać szeroką analizę finansową swojej firmy oraz wie, gdzie ulokowane są jego pieniądze.

 

 

Autor: Julia Wolińska

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

  Schowek (0)